בישראל עשרות סוגים של פרעושים.

הפרעושים בעלי גלגול מלא ביצה, זחל,גולם, פרעוש בוגר,

הבוגרים הם הדרגה הטפילה, שני המינים ניזונים מדם של בעלי דם חם,הפרעושים זקוקים ללחות גבוהה יחסית, בישראל יימצאו בכל חלקי הארץ, מלבד אילת וסביבתה בשל הלחות הנמוכה.

לפרעושים שלושה זוגות רגליים כאופייני לחרקים, צמד רגליהם האחוריות ארוכות בהרבה משאר הרגליים ומעניקות להם כושר ניתור מדהים, הניתור מייצר לפרעושים את היכולת לקפוץ ולהיטפל אל הפונדקאי(אדם,כלב,חתול וכו),

במפגע פרעושים ,הפרעושים הצעירים יחפשו בכל כוחם פונדקאי לשם ההישרדות ,ברגע שימצאו כזה יעקצו אותו ללא הרף,הסיבה העיקרית לעקיצות כמובן תזונתם האישית ובנוסף הזחלים של הפרעושים ניזונים מההפרשות של הבוגרים ,לכן פרעוש שבע ימשיך לעקוץ כדי לדאוג לצאצאיו,הסיבה היחידה שיפסיק מרצונו היא מנוחה.

 כיצד נדבקים מפרעושים?

המלטות של בעלי חיים ,בעיקר של חתולים גורמים למפגע סביבתי קשה ,מכאן אנו בני האדם וחיות המחמד שברשותנו משמשים כ"טרמפיסטים" לפרעושים ומעבירים אותם ממקום למקום .פגרים  - הם עוד סיבה למפגע פרעושים ,ברגע שהפרעושים מצויים על הפגר הם מרגישים שהגופה מתקררת ,ולפני שהדם מקריש הם עוזבים את הפגר ומחפשים פונדקאי חדש.

לעיתים אנו נתקל במקומות שהיו סגורים ללא בעלי חיים עם מפגע של פרעושים ,הפגע נגרם בזכות היכולת של הפרעושים בשלב הגולם להיכנס לתרדמת (דיאפוזה) לתקופה של כ 8 חודשים וברגע שירגישו כניסה של פונדקאי,יבקעו מהגלמים וייקפצו עליו,פרעושים בוגרים יישרדו ללא מזון(דם) כ - 3 חודשים.

animal-2027432 640

הנזק

הפרעושים מזיקים בעיקר בעקיצתם  ,העקיצה גורמת לגירוי כשל יתוש וההטרדה היא בלתי נסבלת ,בהיסטוריה צבאות הוכנעו בגלל מפגעי פרעושים.

הפרעושים גם ידועים כמעבירי מחלות כגון דבר,טטנוס קדחת השערונית וכו.

העקיצות

העקיצות די מזכירות עקיצות של יתוש ,המאפיין של עקיצת פרעושים הוא המקבצים של העקיצות,התגובה לעקיצות שונה מאדם לאדם כמו כל שאר עקיצות החרקים.

העקיצות לרוב יתבצעו בחלק התחתון של הרגליים, באזור הגרביים ,כיוון שהפרעושים מזנקים מהקרקע וזהו האזור החשוף הראשון שבו יתקלו,במקרים שהרגליים מכוסות הם יטפסו עד למציאת אזור חשוף – מותן או צוואר.

הטיפול

הדברת פרעושים בבית מצריכה שטיפה של כל הקרקע בחומר יעודי לפרעושים ,אנו נבקש לפני להכין את הבית\עסק\מקום המפגע באופן שבו רוב הקרקע(הרצפה\חצר) תיהיה חשופה לריסוס.

לפני תהליך ההדברה ואחרי יש לשאוב את כל הרצפה על מנת לצמצם את הזחלים והבוגרים ,ובכך להגביר את הצלחת הטיפול.

יש לקחת בחשבון שמרגע הריסוס יש להתפנות לשעתיים ,להבטחת הצלחת הדברת פרעושים בבית אין לשטוף את המקום 3 ימים ,לאילו שברשותם כלבים או חתולים חובה לטפל בהם על ידי טיפול ייעודי כנגד פרעושים ,במידה והטיפול בחיית המחמד לא מצליח ויש עדיין פרעושים,יש להתייעץ עם ווטרינר בנושא

בברכה אמיר קקטוס הדברה - שירותי הדברה והרחקת יונים

 

קראו גם על - 

לפרטים נוספים
מלאו את פרטים ואחזור אליכם בהקדם