טרמיטים שייכים למחלקת חרקים ,מחלקה פרוקי רגליים .הטרמיטים בעלי גלגול חסר(ביצה נימפה-טרמיט קטן)כמו תיקנים ובניגוד לנמלים שהן בעלי גלגול מלא(ביצה זחל,גולם,נמלה),הטרמיטים חרקים חברתיים ,הקן מנוהל על ידי מלכה אשר מווסתת את פועלו ואת המינים שיווצרו .בסמוך למלכה ישנו מלך שתפקידו לזווג ולהפרות את המלכה לפי הצורך.

הקן יכול להגיע למיליוני פרטים ולכל טרמיט יש תפקיד מוגדר, ישנם הפועלים שתפקידם לכלכל את המושבה, ישנם לוחמים שתפקידם להגן על הממלכה, ישנם מתרבים משניים(נסיכים ונסיכות) שתפקידם לצאת מן הקן ולהתחיל מושבות חדשות.

הטרמיטים ניזונים מעץ, למעשה מתאית העץ ועלולים לגרום לנזקים רבים ולעיתים בלתי הפיכים לביתנו ולרכושנו.
בישראל ישנם מספר מינים של טרמיטים אנו נתקלים בהם בעיקר באזור מישור החוף ובדרום הארץ ,אך לא מן הנמנע שנפגוש אותם גם במקומות נוספים,לאחרונה אני פוגש אותם באיזור מודיעין ,רעות והסביבה ,אזורים אלו הם בהחלט אזורים חדשים שבעבר לא היו בהם טרמיטים.

בתקופות המעבר כגון מרץ אפריל , נובמבר דצמבר נוכל לראות מעופפי כלולות של טרמיטים ,זה נראה כמו מעוף כלולות של נמלים,תופעה זאת מצביעה על קן מפותח של למעלה מ – 4 שנים.

הטרמיטים עצמם ,הדרגה הניזונה זקוקה ללחות מסוימת ולא יכולה להסתובב מחוץ לקן מחשש להתייבשות ,על כן ההתקדמות של הטרמיטים תתבצע באמצעות תעלות בוץ אותם הם מיצרים בכדי להתקדם למקורות מזון, תכונה זאת זיכתה אותם בכינוי "האדריכלים של הטבע".

הטרמיטים מאוד עדינים ותנאי הסביבה החיצוניים מאוד משפיעים על הישרדותם ולכן כאשר אנחנו מרססים עם חומר ביתי אנחנו מזהים תוצאות של הרס מדהימות,אך אל תתנו למראות אלו להטעות אתכם המלכה והמלך עדיין חיים אי שם באדמה וממשיכים לייצר מיליוני פרטים נוספים ,על מנת למגר את התופעה יש להגיע למלכה ולהשמידה.

הטיפול

ישנם מספר דרכים להדברת טרמיטים וטיפול בתופעה:

טיפול בחומר שנקרא פרמיס \טרמיניטור– החומר מגיע בנוזל. כיוון שאין ביכולתנו לדעת היכן המלכה אנו "יורים" לכל הכיוונים. 

הפעולה דורשת קידוחים (כיום הקידוחים הם בגודל של 6 מ"מ) בהיקף הדירה (לאורך הקירות)יש להחדיר עשרות ואף מאות ליטרים לרצפה על מנת לפגוע במושבה,הטיפול לא רעיל לאדם ואין צורך להתפנות מהדירה מבחינה בטיחותית.
דרך נוספת היא טיפול בפיתיונות – מעין סוס טרויאני ,אנו מאתרים את הטרמיטים בעזרת מכשור מיוחד ,מניחים בצורה מבוקרת את הפיתיונות , הטרמיטים הפועלים לוקחים את הפיתיונות לקן ובכך משמידים בעצמם את כל המושבה.
פעולה זאת היא שורשית ואינה דורשת קידוחים ,חשוב לציין שהרעילות לאדם אפסית ואין צורך להתפנות מהבית.
לשרותכם תמיד

אמיר

קקטוס הדברה

לפרטים נוספים
מלאו את פרטים ואחזור אליכם בהקדם