מהי הדברה ביולוגית - אקולוגית ומה היתרונות שלה?

 

בכל קיץ מחדש, רבים מאיתנו מתמודדים עם סוגים שונים של מזיקים וזוחלים ביניהם נמלים, יתושים, תיקנים, פרעושים, טרמיטים, דבורים, עכברים ועוד…חלקם פוקדים את ביתנו וחלקם נמצאים מחוץ לבית ולאט לאט משתלטים. 

הדבר דורש טיפול מיידי כי רוב המזיקים הללו נוטים להתרבות בצורה מהירה מאוד ולכן בשלבהדברה ביולוגית הראשון, רובנו פונים לחנות חומרי ניקוי או ״עשה זאת בעצמך״ ורוכשים ריסוס ביתי המותאם למזיק שפקד את ביתנו. ברוב המכריע של המקרים, אחרי כמה ניסיונות, אנו נבין שאין זה עוזר ופונים לחברה מקצועית שתסייע לנו לפטור את הבעיה על הצד הטוב ביותר וכמה שיותר מהר.

אז יש כל מיני שיטות הדברה ביניהן הדברה ירוקה, הדברה באמצעות חומרים כימיים והדברה שרבים מאיתנו עדיין לא שמענו עלינו וזה הזמן להכיר. אז מהי הדברה ביולוגית (נקראת גם הדברה אקולוגית) ומה היתרונות שלה? ובכן, ההגדרה המדויקת של הדברה ביולוגית שהוגדרה על ידי רוזן בשנת 1963 היא ״שימוש ביצורים חיים במטרה להפחית את כמות המזיקים״.

בהדברה ביולוגית בני אדם מתערבים באופן יזום במערכת האקולוגית בכדי לשלוט ביצורים החיים שמזיקים לנו. לרוב עושים שימוש בהדברה ביולוגית בתחום החקלאות אך בשנים האחרונות נהוג לעשות בה שימוש גם בבתים, בבתי עסק, בבניינים ציבוריים וכדומה.

עוד בתחילת שנות ה-80, כאשר עצי ההדרים היו נפגעים בארצות הברית כתוצאה מקלימה, הביאו מאוסטרליה חיה שדומה לחיפושית אותה פיזרו בשטח וזו חיסלה את המזיקים. הדברה אקולוגית נעשית גם על ידי שימוש גם בעזרת צרעות אשר מחסלות את זבוב המנהרות שהואס פירות ופרחים.

הרעיון הוא לעשות שימוש בחומרים טבעיים או בבעלי חיים שלא מזיקים לסביבה ולבני האדם ובמקביל לשמור על האיזון האקולוגי של הסביבה שלנו על ידי הגבלה של ההתרבות הטבעית של כל אותן חיות. גם תנאי מזג אוויר קיצוניים כמו חום קיצוני או קור קיצוני, אור, חמצן ושאר גורמים סביבתיים משפיעים על המאזן הביולוגי הזה.

 

אולי גם יעניין אתכם: 

הרחקת יונים - עשו זאת בעצמכם

מציאת מרחיק יונים

 

אז מהם היתרונות של הדברה ביולוגית?

יש כמה יתרונות מרכזיים לשיטת הדברה אקולוגית זו. ראשית, הדברה זו מצמצת באופן ניכר את השימוש בחומרים ורכיבים כימיים המזיקים הן לסביבה והן לנו בני האדם. במקביל כאשר אנו עושים שימוש בהדברה ביולוגית אנו בולמים את הבעיות הסביבתיות שנוצרות כתוצאה משימוש בחומרים כימיים ומחסלים את הבעיה בצורה ממוקדמת מבלי להשפיע על גורמים אחרים. הדברה ביולוגית היא שם תחליפי להדברה אורגנית שכן אין אנו עושים שימוש בחומרים מזיקים (כולל בנושא של הדברת יונים). אמנם היא יקרה יותר, אך במקרים רבים היא לא פחות מועילה.

לפרטים נוספים
מלאו את פרטים ואחזור אליכם בהקדם