הפשפש (בלטינית: (Heteroptera הוא שם כללי לחרק נפוץ מאד בישראל ובאזור המזרח התיכון בכלל, שיש לו מספר מינים. המאפיינים העיקריים של החרק מהסוג האמור לעיל, הם היכולת שלו "להרגיש בבית" ולהתקיים במגוון רחב של מקומות וטמפרטורות. החרק הזה הוא בעל שרידות גבוהה במיוחד, ויכול להתקיים גם במקומות שבהם הטמפרטורות נמוכות במיוחד. מנגד, זהו גם החרק היחיד שניתם למצוא אותו גם בלב האוקיינוס, הרחק ממקום יבשה. דווקא משום שמבחינת בני האדם הפשפש הוא בגדר אויב או לכל הפחות חרק שיכול להציק ולהטריד, עשויה להפתיע העובדה שמרבית הסוגים של פשפשים הם בכלל צמחוניים. חלק מסוגי הפשפשים פחות צמחוני, וטורף חרקים אחרים. יש אפילו סוגים של פשפשים המשמשים להדברה ביולוגית. עם זאת, חלק מסוגי הפשפשים ניזונים מיונקים – או ליתר דיוק מהדם של היונקים, ובכלל זה מדם של בני אדם. העובדה שהפשפש יכול לחיות במגוון רחב של מזג אוויר וטמפרטורות ויכול להסתגל לכל סביבת חיים אפשרית, היא נקודת המפגש בין הפשפשים הניזונים מדמם של יונקים לבין בני האדם. למעשה, הסוג היחיד של פשפשים שיכול להטריד ואף לפגוע בבני אדם, הוא החרק שאנו מכירים בשם פשפש המיטה. בשורות להלן נרחיב את היריעה על הסוג המטריד הזה של פשפשים. מהו בעצם פשפש המיטה, ומה ההבדלים בינו לבין שאר הסוגים של פשפשים הידועים בארץ ישראל? מה בין פשפש לבין פרעוש? מדוע פשפש המיטה הוא מזיק ומטריד? איך ניתן להיפטר ממנו? מהי בעצם הדברת פשפשים ואיך היא מתבצעת? היכן ניתן למצוא מומחה לנושא הדברה שיכול לסייע גם בנושא של הדברת פשפשים?

 

פשפש המיטה הוא סוג של פשפש שהיה מוכר כבר בימי קדם. גודלו של פשפש המיטה נע בין מילימטר אחד לבין ארבעה מילימטרים. הצורה השטוחה שלו מאפשרת לו להסתתר בנקבים ובקיעים קטנים ובלתי נראים. לרוב, פשפש המיטה מסתתר באזור קרוב ליונקים בכלל ובפרט בני אדם, לעיתים קרובות אפילו בתוך בקיעים וחורים קטנים במזרונים ובמצעים שעליהם הם ישנים. בהמשך המאמר נעסוק באפשרויות ההדברה של פשפשים. אבל נקדים ונאמר כבר כאן, שמרגע שפשפשים התנחלו במקום מסוים קשה להזיז אותם משם גם באמצעות פעולות חוזרות ונשנות של ניעור המזרנים והמצעים ושאיבת אבק. כאמור, פשפש המיטה הוא הסוג היחיד של פשפשים החי בקרבת בני אדם. הפשפש ניזון משאיבת דם, כאשר לצורך כך הוא מחדיר את החדק שלו אל תוך כלי הדם של הקורבן. העקיצה המלווה את החדרת החדק, היא המטרד העיקרי של הפשפש. מדובר בעקיצה מטרידה, ולעיתים אפילו כואבת. עשרות עקיצות כאלה בלילה, יכולות בהחלט להפוך למטרד של ממש, לבני אדם ולחיות המחמד שלהם. עם זאת, חשוב לציין בהזדמנות זאת, שיש אחוז קטן של אנשים אשר עלולים להיות רגישים במיוחד לעקיצות הללו, ובעיקר לחומר המוחדר לגופו של הנעקץ במטרה להרחיב את כלי הדם לפני שהפשפש מתחיל בארוחה שלו.

מה בין פשפשים לבין פרעושים

ההבדל העיקרי בין פשפש לבין פרעוש, טמון בעובדה שהפשפש איננו חי באופן קבוע על גופו של הקרבן – במקרה שלנו בני אדם או חיות המחמד. הפשפש חי בסביבת המגורים של בני האדם, ומטפס עליהם רק לצורך תזונה. הפרעוש, לעומת זאת, הוא טפיל אשר חי על גופו של היונק שממנו הוא ניזון. בדרך כלל מדובר בחיות המחמד, אבל לא אחת קרה שפרעושים התמקמו גם על בני אדם. חשוב להבין את ההבדלים, כיוון שרבים מתבלבלים בין שני סוגי החרקים, וגם אופן ההדברה שונה בין שני הסוגים הללו של טפילים.

איך ניתן להיפטר מפשפשים?

למעשה, ישנן שתי דרכים להיפטר מפשפשים. אפשר לעשות שימוש באחת מהן, אבל אפשר להשתמש בשתיהן במקביל, או בזו אחר זאת. הדרך הראשונה להיפטר מפשפשי המיטה, מורכב תשני שלבים עיקריים: הראשון – לוודא שכל מוצר חדש שמגיע הביתה, בין אם מדובר במזרן או במיטה או ספה, איננו מכיל פשפשים המתגוררים בתוכו. אם מתברר שכן – יש לוודא שלפני תחילת השימוש, כלי המיטה הללו רוססו בחומרי הדברה המחסלים את הפשפשים. השלב השני הוא ניקוי המזרנים וכלי המיטה באופן שימית את הפשפשים. דוגמה טובה לכך היא סגירת כלי המיטה הנגועים בשקית אטומה והנחה שלה בשמש לתקופה של כמה שעות או ימים. בסיום התקופה, סביר להניח שלא יוותרו פשפשים חיים. בנוסף, חשוב להחליף את המצעים לעיתים קרובות, וכן להעביר שואב אבק על פני המזרון הנגוע לעיתים מזומנות. כך, לאט אבל בבטחה, אפשר להיפטר מהנגע הבעייתי הזה או לכל הפחות להפחית את הבעייתיות שלו.

ואולם במקרה שבו הנגע לא נעלם ועדין מרגישים עקיצות של פשפשים, יש צורך להסתייע בשירותיו הטובים של מדביר מקצועי. איש המקצוע יזהה את חומרת הבעיה ויעשה שימוש בשיטות הדברה מתקדמות. נכון להיום יש כמה חומרים, שהם מאד יעילים בהדברת פשפשים ובהעלמה שלהם. ואולם בנוסף להדברה, חשוב לבצע גם מחקר שיבדוק איך הגיעו הפשפשים לתוך הבית ולתוך כלי המיטה. זאת, על מנת למנוע הישנות הבעיה. ככלל, חשוב לבצע הדברה אבל חשוב עוד יותר לעשות דבר הרבה יותר פשוט – להקפיד מאד על הניקיון בבית ועל תחלופה של כלי המיטה לעיתים קרובות. הדברה היא אירוע חד פעמי, אבל הקפדה על ניקיון והיגיינה עשויים למנוע מראש את המתקפה הבאה של פשפשים בבית. מעוניינים לדעת עוד בנושא? רוצים להיפטר מהפשפשים המטרידים, העוקצים בכל פעם שאתם רק מנסים להירדם? אם התשובה לשאלות הללו היא חיובית, אתם בהחלט במקום הנכון. צרו קשר כבר כעת והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם. הם ילמדו את הבעיה ויעמדו על החומרה שלה. בהמשך, הם יסייעו בהדברה ובמציאת פתרונות שונים לבעיית הפשפשים בבית או בכל מקום אחר.

לייעוץ בחינם וללא התחייבות זיסמן הדברות

 

לפרטים נוספים
מלאו את פרטים ואחזור אליכם בהקדם